Vajinismusda İlk Adım ve Tedavi Süreci

Vajinismusda İlk Adım ve Tedavi Süreci

Vajinismusda İlk Adım ve Tedavi Süreci

Vajinismus vakalarında öncelikle bir jinekolog ile iletişim kurulup onun yönlendirmeleri ile tedaviye başlanmalıdır. Vajinismus gibi ağrılı ilişkiye neden olan Vulvar Vestibulitis, PID gibi başka hastalıklar vardır. Dolayısıyla, ağrılı cinsel ilişkinin sebeplerinin vajinismus mu ya da diğer nedenler mi olduğu tedaviye başlamadan önce yapılacak bir jinekolojik muayene ile çok iyi tanımlanmalıdır. Böylece en uygun tedavi yaklaşımı seçilecektir.

Tedaviye başlamak için sıkça sorulan sorulardan biri de tedaviye eşlerin katılımının gerekip gerekmediğidir. Vajinjismus tedavisi için kişilerin evli olması şart değildir. Bu durumundan rahatsızlık hissedip tedaviye karar veren pek çok bekar kişi de bulunmaktadır. Kliniğimize tanışmak ve tedavi hakkında bilgilendirmek amaçlarıyla ilk seansa partneriniz / eşinizle birlikte gelebilirsiniz. İlerleyen tedavi süresince terapilere yalnız gelmenizin herhangi bir sakıncası yoktur. Vajinismus teşhisinin hemen ardından alacağınız psikolojik danışmanlık ve cinsel terapi tedavi süresince size son derece yardımcı olacaktır. Bilgili, destekleyici ve güvendiğiniz bir terapist, vajinismus tedavinizin çok başarılı ve hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Tedavide ilk olarak istemsiz olarak ortaya çıkan kasılmaların engellenmesine çalışılır. Kadının genital anatomiyle ilgili temel bilgileri edinmesi için genel bir eğitim yapılır. Vajinal penetrasyon öncesi gevşemesi için teknikler gösterilir. Kegel egzersizleri ile ilgili bilgi verilir ve bunları nasıl uygulayacağı gösterilir. (Kegel egzersizleri vajinanın girişinde yeralan kasların çalıştırılarak geliştirilmesi için uygulanan egzersizlerdir. İdrar kaçırma şikayeti olan bayanlarda uygulanabileceği gibi vajinismus tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir.)

Günümüzde çifler bazı tıp merkezi tarafından umutlandırılsalar da vajinismus bir seansta giderilecek bir problem değildir. Vajunusmus vakalarının çoğunlukla cinsellikle ilgili alınan bir takım olumsuz deneyimler sonucu oluştuğu düşünülürse bu ön yargıların bellekten silinerek atılması ve yerine olumlu düşüncelerin inşa edilmesi bir miktar zaman alıcaktır ve çiftler arasında anlayış gerektireceği bir gerçektir.