Vajinismusda Sık Sorulan Sorular

Vajinismus gebeliğe engel midir?

Hayır değildir. Erkeğin vajen girişinin önüne boşalması bile gebelik için yeterli olabilir. Bu durum tıpkı kızlık zarının korunarak yapılan cinsel yakınlaşmalardaki gebe kalma nedeni ile aynıdır.

Vajinismus nedir?

Pelvik taban kasının İSTEMSİZ kasılması sonucunda cinsel ilişkinin hiç gerçekleşmemesi ya da çok ağrılı gerçekleşmesidir.

Vajinismus doğuştan mıdır?

Şimdiye kadar ki bilimsel çalışmalardan Vajinismusun cinselliğe yönelik olumsuz `öğretiler` sonucunda oluştuğunu düşünürsek, bu sorunun yanıtı olarak HAYIR diyebiliriz.

Vajinismus en çok kimlerde görülür?

Şimdiye kadar rastladığımız vajinismus yakınması olanların profilinden, öğretim durumu yüksek, şehirli popülasyonlarda göründüğünü söyleyebiliriz.

Vajinismus kesin tedavi edilebilir mi? Başarı oranı nedir?

Doğru tedavi teknikleriyle yaklaşılan her vajinismus sorunu çözülür.

Vajinismusta doğum nasıl olur?

Vajinismus problemini çözmemiş bir gebe mutlaka sezeryanla doğum yapmalıdır diye genel geçer bir kural YOKTUR. Normal doğum yapan bir çok vaka vardır. Ancak `Normal doğum yapan vajinismuslu anne, bu sorununu da çözer` inancı - düşüncesi de doğru DEĞİLDİR.

Vajinismus tanısı nasıl alınır?

Eğer kadın, ilk ilişkiyi denemeye başladığı günden itibaren üçüncü ayin sonunda da hala ilişki gerçekleşmemişse, vajinismusun varlığını kabul etmekteyiz. Üç ayini doldurmamış denemeleri Vajinismus olarak değerlendirmek çok erken.

Vajinismus Profesyonel destek almadan, kendiliğinden, geçebilir mi?

On beş yıldır Vajinismus sorunu olan kadınlara danışmanlık vermekteyim. Şimdiye kadar 2 kadının bu sorunu seneler sonra kendiliğinden çözdüğünü duydum. Tabiki bu kadınlara bu teşhis nerede nasıl kondu, gerçekten bizin vajinismus tanımımıza uyuyor muydu bilmiyoruz. Eğer 3 aylık denemeler sonucunda hala cinsel ilişki gerçekleşmemişse, bir an önce profesyonel destek almanızı öneririm.

Hastanın yaşının tedaviye etkisi var mı?

Doğru yerde doğru teknikle her vajinismus çözülür. Sadece tedavi süresi değişebilir. Yaşı daha genç olanların daha kısa surede çözdüğünü gözlemlemekteyiz.

Vajinismusun belirtileri nelerdir? Vajinismus olup olmadığımı nasıl anlarım?

Cinsel ilişkiyi denemediğiniz sürece vajinismus sorununuz olduğunu bilemezsiniz. Bunun önceden bir belirtisi yoktur. Eğer 3 ay düzenli olarak cinsel ilişki denemenize rağmen basari yok ise, `vajinismus sorunum var` diyebilirsiniz.

Yaşım 45 ve vajinismusum. İleri yaş tedavi için dezavantaj mıdır?

Her vajinismus tedavi edilir. Yasin ileri olması tedavi sureci ortalamasını 1-2 gün uzatabilir.

5 yıldır vajinismusum, tedavi için çok mu geç? Vajinismusun süresi arttıkça tedavi daha mı zordur?

Tedavi için `hiç bir zaman` geç değildir. Yaşın ileri olması tedavi sureci ortalamasını 1-2 gün uzatabilir.

Eşimin de tedaviye gelmesi şart mıdır?

İlk görüşme için esin de gelmesi çok tercih ettiğimiz bir durumdur. Daha sonraki seanslarda kadın yalnız gelebilir.

Tedavi ortalama ne kadar sürer?

Bizim kliniğimizde tedavi ORTALAMA olarak günde en az 3 SAAT olmak üzere 5 GUN sürmektedir. Vajinismus sorunu olan kadını tercihen peş peşe görerek `HÜCUM Tedavisi (Intensive therapy) ` uygulamaktayız.

Tedavide hangi teknikler uygulanmaktadır?

Biz BILIMSEL yöntemler kullanmaktayız. Ağırlıklı olarak BİLİŞSEL-DAVRANIŞSAL TERAPİ tekniğini benimsemekteyiz.

Kas gevşetici, ağrı kesici,analjezik kremleri kullanmak işe yarar mı?

HAYIR, HAYIR, HAYIR.