Kadınlarımızın Ortalama %6'sının Ortak Sorunu "VAJİNİSMUS"

 • vajinismus tedavisi
 • vajinismus

  Vajinismus (İngilizce tabiri ile vaginismus) son yıllarda kesin olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

 • vajinismus kesin çözüm

  Vajinismus yakınması olan kadınların tedavisinde ilk aşama eşle birlikte bir jinekoloğa gidilerek tam bir jinekolojik muayenenin yapılmasıdır.

Vajinismus Tedavisi

Kadında cinsel ilişki işlevini gerçekleştiren anatomik bölgeye vajen veya vajina adı verilir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının vajen kaslarını (Özellikle Pubococcygeus (PC) kaslarını) refleks olarak (istemsiz bir biçimde) kasması sonucunda cinsel birleşmenin hiç olamaması ya da çok zor gerçekleşmesi durumudur. Kadınların % 1'inde görülen ve profesyonel yardım almak suretiyle tedavisi son derece kolay bir rahatsızlıktır. Vajinismus hastalarında, kasılmaların sadece vajinal girişde değil, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki kaslarda (karın, bel, sırt, bacak gibi) da görülmesi sonucunda vucutta yaygın bir biçimde kas ağrıları oluşabilmektedir. Kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks sadece cinsel ilişki sırasında değil kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajene sokulması gibi vajene herhangi bir girişim içeren her durumda tetiklenebilir. Bu durumda vajene herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsız edici veya imkansızdır. Vajinismus sorunu sonlandığı anda, tüm bu kasılmalar çok kısa zamanda kendiliğinden kesilecek ve beden normal durumuna dönecektir. Vajinismus (İngilizce tabiri ile vaginismus) son yıllarda kesin olarak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus

Cinsel ilişki beden ve beynin ortaklaşa çalıştıkları bir eylemdir. İlişki öncesindeki cinsel uyarımlar isteği olumlu yöne çektiği gibi beyin bu algılamalar sonucunda vücuda ilişkinin gerçekleşmesi için pozitif sinyaller aktarır. Normal bir bünyede durum böyleyken vajinismus problemi olan kadınlarda, beden ve beyin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve olumlu bir fikre sahip değildir. Geçmişinde cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma olabileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması gibi psikolojik tahribat yapmış birtakım durumlarda vajinismus sıkça gözlenir. Katı dini inançlar ve cinsel yönelimde bozukluklar da vajinismusa sebep olabilir.

Vajinismus Hakkında

 • vajinismus nedir ?

  Kadında cinsel ilişki işlevini gerçekleştiren anatomik bölgeye vajen veya vajina adı verilir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadının vajen kaslarını (Özellikle Pubococcygeus (PC) kaslarını) refleks olarak (istemsiz bir biçimde) kasması sonucunda cinsel birleşmenin hiç olamaması ya da çok zor gerçekleşmesi durumudur.

  devamı
 • vajinismusun nedenleri nelerdir ?

  Geçmişinde cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma yaşamış kadınlarda görülebileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması gibi psikolojik tahribat yapmış birtakım durumlarda da vajinismus sıkça gözlenir.

  devamı
 • vajinismus ve cinsel soğukluk

  Cinsel soğuklukta da ayıp ve günah duygusunun öneminin olmasına karşın, temel sorun cinsel ilişkiden zevk almamak biçiminde kendini karakterize eder. Oysa ki vaginismusta başlangıçta cinsel ilişkiye girmede isteksizlik yoktur, fakat ilişki sırasında zarar görme duygusu ön plandadır.

  devamı
 • vajinismus tedavisi nasıl olmalı ?

  Vaginismus yakınması olan kadınların tedavisinde ilk aşama eşle birlikte bir jinekoloğa gidilerek tam bir jinekolojik muayenenin yapılmasıdır. Bu muayene ile olaya neden olabilecek herhangi bir hastalığın olup olmadığı saptanır.

  devamı